Aj muži majú stres – ale nie z toho, na čo myslíte

Zaujímavosti

So stresom v súčasnosti bojujeme všetci. Nedávny prieskum zistil dôvody stresu u mužského pohlavia – a niektoré výsledky sú určite viac, než len prekvapujúce!

Aj muži majú stres – ale nie z toho, na čo myslíte
(zdroj: unsplash.com)

Peniaze nie sú problémom číslo jedna

Ak sa pozrieme priamo na prvú priečku, teda to, čo spôsobuje mužom najväčší stres, asi nezbúrame žiadne predsudky. Podľa odpovedí zúčastnených prieskumu je to sledovanie športových zápasov ich obľúbeného tímu. Až 72 % zúčastnených mužov vyhodnotilo takúto aktivitu za najstresujúcejšiu, a tak sa dostala dokonca aj pred stres z finančných problémov či vzťahov. Práve finančná situácia, dlhy, splátky hypotéky a mesačný rozpočet sa ocitli až na druhom mieste. Na treťom mieste skončila kúpa nehnuteľnosti.

Postrach menom plešina

Neuveríte, čoho sa muži boja hneď po kúpe nehnuteľnosti. Za prvou trojkou totiž v tesnom závese nasleduje strach zo straty vlasov. Plešatenie je naozaj nočnou morou mnohých zástupcov drsného pohlavia a dokáže zrejme v živote mužov spôsobiť množstvo vrások. Niektorí zo zúčastnených v prieskume sa dokonca vyjadrili, že by radšej prišli o prácu, než o vlasy. Mužov ešte stresuje, keď sú unavení a nedokážu sa vyrovnať so životnými komplikáciami či keď si spomenú na detskú traumu. Samozrejme, ani jeden z nich o tom nehovorí nahlas, čo nie je pre ich psychické zdravie veľmi prospešné.

Je pre mužov dôležitá dĺžka?

Spúšťačom stresu u mužov ale môže byť aj osobný a emocionálny život. Stres u nich vyvoláva napríklad aj blížiaca sa svadba či rande. Úplne najvyššiu úroveň stresu u mužov spôsobuje, ak majú na rande niekoho pozvať – túto možnosť označilo ako najväčší stres až 36 % zúčastnených prieskumu. Áno, v rebríčku sa ocitol aj strach z veľkosti penisu, ten ale potvrdilo len 30 % opýtaných a aj to iba v určitých situáciách. V prvej desiatke sa ešte z fyzických záležitostí objavilo aj priberanie. Je teda očividné, že v niektorých veciach sa aj napriek mnohým rozdielom muži od žien príliš neodlišujú. V čom je ale rozdiel je riešenie stresu – zatiaľ čo stresované ženy bývajú skľúčené, muži v strese sú skôr agresívni, násilnícki alebo podráždení. Na dlhodobé problémy so stresom je tak najlepšie vyhľadať odborníka.