Zimnou údržbou vozidla môžete predísť mnohým nedorozumeniam na ceste

Tipy a rady

Pravidelná plánovaná údržba automobilu je jedným z najdôležitejších bodov v procese jeho dobrej prevádzky. A platí to aj v zime. Aj keď nie ste špecialistom na opravy a údržbu automobilov, stav vozidla bude rovnako závisieť od vášho prístupu k nemu.

Napriek tomu, že takmer každý vie, že plánovaná údržba vozidla sa musí robiť pravidelne, existuje určitá časť vodičov, ktorí sa domnievajú, že na tom až tak nezáleží. My vás presvedčíme o pravom opaku.

Rutinná údržba automobilu je dôležitá

Pravidelnou kontrolou automobilu a menením spotrebného materiálu v priebehu času vytvoríte základ pre jeho dlhú a perfektnú prevádzku, ktorá vám v budúcnosti ušetrí drahé opravy.

Našťastie môžete veľa z toho urobiť sami, aj keď nie ste odborníkom na zariadenie vozidla. Môžete skontrolovať veľa prvkov automobilu, čo vám ušetrí vaše peniaze, ktoré by ste dali na diagnostiku svojho auta. Napríklad kúpou novej gumenej rohože do auta môžete predísť korózii niektorých častí auta.
• Uistite sa, že všetky svetlomety vášho vozidla sú funkčné.
• Tlak vzduchu v pneumatikách kontrolujte najmenej raz mesačne. To vám umožní včas si všimnúť defekt alebo iné poškodenie pneumatiky. Ovládaním požadovaného tlaku v pneumatike ušetríte aj peniaze za palivo, ktorého spotreba sa zvyšuje v prípade nesúladu tlaku odporúčaného výrobcom.
• Pravidelne kontrolujte opotrebovanie gumy kontrolou indikátora opotrebenia alebo meraním hĺbky dezénu. V prípade nadmerného opotrebovania pneumatík ich nezabudnite vymeniť za nové, pretože s vysokým opotrebením môžu prispievať k nehodám.

Aj keď neviete, ako vymeniť olej v motore, nemrznúcu kvapalinu, vymeniť olej v hydraulickom posilňovači, brzdovú kvapalinu alebo naliať kvapalinu do ostrekovačov stierača, v každom prípade by ste mali aspoň kontrolovať aktuálne hladiny.

V závislosti od značiek a modelov automobilov v niektorých krajinách môžete zistiť hladinu rôznych kvapalín priamym prihliadnutím na nádrže, ktoré zodpovedajú minimálnej alebo maximálnej hodnote hladiny. Veľa áut má však aj rôzne senzory a indikátory. Pomocou nich môžete zistiť, či hladina kvapaliny zodpovedá optimálnej hladine alebo nie.

Pozor na olej motora

Bez ohľadu na to, či má vaše auto mierku na kontrolu hladiny oleja alebo či bola nahradená elektronickým snímačom, ktorý zobrazuje informácie na prístrojovej doske, musíte vedieť, ako skontrolovať hladinu oleja v motore vášho vozidla.

V opačnom prípade veľké vaničky do kufra moc nevyužijete, pretože motor a celé auto si bude po čase vyžadovať opravu. Nezabudnite ani na brzdy a výmenu stieračov. Každý jeden podcenený detail vo vašom aute môže mať vážne následky.

Text: PR, foto: unsplash.com