Výber tenisiek na beh – naše tipy a rady

LifeStyle Tipy a rady Voľný čas Zaujímavosti Zdravie

Výber topánok nie je len o ich dizajne a ich cene, ale aj o zdraví. Ak je beh súčasťou vášho životného štýlu, tak môžete výberom správnych tenisiek predísť množstvu zranení, bolestiam a trvalým následkom. Do tenisiek sa preto oplatí investovať a stačia vám jedny, no kvalitné. Prečítajte si o tom, ako na správny výber tenisiek a na čo si treba dávať pozor. 

Výber tenisiek na beh – naše tipy a rady (Foto: unsplash.com)

Nie tenisky, ale bežecké topánky

Veľa ľudí si tieto dve veci zamieňa a namiesto bežeckých topánok si kupujú obyčajné tenisky, ktoré majú možno odľahčenú podrážku. Na toto si treba dávať veľký pozor. Bežecká obuv je navrhnutá tak, aby presne sedela vášmu chodidlu, má špeciálne technológie a zabraňuje vzniku zranení. Povrch býva tiež upravený rôznymi vrstvami a je prispôsobený špeciálne na určitý typ terénu.

Výber podľa typu chodidla

Nie každý má rovnaké nohy, preto nám všetkým nesedia rovnako strihané topánky. Dôležitý je typ oblúka a pronácia chodidla. Môžete mať normálny oblúk, vysokú klenbu nohy alebo môžete trpieť plochými nohami. Ak by ste si vybrali nesprávny druh tenisiek, tak by ste sa mohli jednoduchšie zraniť. Ako zistíte typ svojho chodidla? Pripravte si papier a vodu. Nohu si namočíte do vody a odtlačíte ju na papier. Podľa toho, aký obraz vám vznikne, také je vaše chodidlo.

Pronácia je spôsob chôdze a behu. Neutrálna pronácia znamená, že sa pri behu otáča chodidlo do vnútra a je špecifická pre chodidlo s normálnym oblúkom. Závažná pronácia je pri rotovaní smerom do vnútra, od päty. Vyskytuje sa pri plochých nohách. Pre nohy s vysokým oblúkom je charakteristická supinácia – vonkajšia strana päty naráža do zeme vo zväčšenom uhle, takže na namáha špička.