Problémy s prostatou? Nie je to iba záležitosť starších mužov

Zdravie

Aj keď prostata zvykne obvykle trápiť mužov nad 50 rokov, v súčasnosti sa už nevyhýba ani tým mladším. Rakovina prostaty prichádza ako mnohé iné rakoviny veľmi nenápadne, preto je veľmi dôležitá prevencia. Ktoré signály nás varujú, že by sme mali zvážiť návštevu urológa?

Problémy s prostatou? Nie je to iba záležitosť starších mužov
(zdroj: unsplash.com)

Problémy s močením sú jasný signál

Najčastejším ochorením prostaty je jej zväčšenie, ktoré podmieňuje nezhubný nádor. Nie je nebezpečné, no znepríjemňuje život práve častým alebo prerušovaným močením. Navštíviť urológa by ste určite mali v prípade, že močenie začne byť bolestivé, v moči alebo v ejakuláte sa objaví krv, prípadne dôjde k úniku moču. Zákernosť rakoviny prostaty je aj v tom, že nádor dokáže rásť desiatky rokov bez pozorovateľných prejavov, alebo sú príznaky veľmi podobné tým pri nezhubných ochoreniach.

Jedzte zdravo, predídete mnohým ochoreniam

Dôležitá je teda spomínaná prevencia. Samozrejme, vek a genetiku neoklameme, ale najviac škodí fajčenie, alkohol, obezita a zlé stravovacie návyky. Problémom s prostatou tak môžete predchádzať predovšetkým zdravým životným štýlom, a ten určuje zdravá výživa a pohyb. Zdravú výživu samozrejme tvorí ovocie a zelenina, ale aj celozrné produkty, hydina a čerstvé ryby. Strava by mala byť pestrá a sezónna, teda čerstvá, pripravená v zdravotne nezávadnom náradí. Popri jedení nezabúdajte ani na pitný režim, ktorý by mal pozostávať predovšetkým z čistej vody.

Pozor na tesné oblečenie

Pohyb a športy sú pre zdravie prostaty celkovo prospešné. Odporúča sa predovšetkým beh a bežkovanie. Pri druhom spomínanom si však dajte pozor – prostata je totiž veľmi citlivá na chlad. Ak ste napríklad vášnivým rybárom, nezabúdajte na kvalitný vonkajší odev, ktorý bude priedušný a odolný voči vode aj vetru. Noste aj termobielizeň, či už pri rybárčení alebo lyžovaní. A keď sme pri oblečení, pohlavným orgánom vôbec neprospieva tesné oblečenie. Žiadne nohavice by vás nemali tlačiť ani omínať, ani obmedzovať v pohybe. Preto si všetko oblečenie, ktoré si kupujete, skúšajte.