Pripravte svoje auto na pravidelné cestovanie

LifeStyle Tipy a rady Zaujímavosti

Pandémia koronavírusu nás tento rok prinúti viac využívať automobilovú dopravu ako leteckú prepravu. Väčšina Slovákov bude toto leto tráviť na Slovensku, preto sa očakáva zvýšený počet áut na cestách a diaľniciach na Slovensku.

Pripravte svoje auto na pravidelné cestovanie
Pripravte svoje auto na pravidelné cestovanie (Foto: unsplash.com)

Ak plánujete pravidelne cestovať po Slovensku, pripravte svoje auto na pravidelné cestovanie. Čo všetko budete potrebovať?

Vyčistite gumené rohože

Počas dlhej cesty sa v aute vyzúvame (okrem šoférov samozrejme). V letných horúčavách nám je na nohy teplo a v teple nám navyše puchnú aj členky.

Ak plánujete počas leta pravidelne cestovať, vyčistite si gumené rohože, alebo koberčeky do auta. Čisté gumené rohože vám zabezpečia pohodlie počas celej cesty.

Gumené rohože odporúčame čistiť klasickým čistiacim prípravkom, ktorý pridávajte do teplej vody. Kartáčom prejdite celý povrch rohoží a následne ich vysokotlakovým čističom vystriekajte. Keď ich vyčistíte, nechajte ich prirodzene uschnúť na slnku.

Skontrolujte si celý brzdový systém

Pri pravidelnom jazdení sa po čase opotrebovávajú aj brzdy, preto ak máte staršie auto a plánujete pravidelne cestovať, nechajte si skontrolovať celý brzdový systém. Treba si uvedomiť, že za to, v akom stave je celý brzdový systém, môže v prvom rade šofér tohto auta. Neopatrné zaobchádzanie a tzv. skákanie na brzdu vplýva zle nielen na brzdové kotúče, ale aj na celý brzdový systém.

Kompletná kontrola dôležitých súčiastok

Pred dlhšími cestami odporúčame dať si skontrolovať u automechanika všetky dôležité súčiastky – prevodovku, motor, brzdový systém. Ak sa niečo pokazí, dôležité je, aby sa stihol ešte objednať nový náhradný diel a vymeniť ho za starý nefunkčný. Výhodou je, že nie je problém si napríklad dobré náhradné diely Škoda, Kia, Mazda, či diely iných značiek áut objednať aj cez internet.

Pripravte svoje auto na pravidelné cestovanie. Okrem čistenia gumových rohoží, kontroly brzdového systému a ostatných dôležitých súčiastok odporúčame namontovať protiprievanové lišty a zaobstarať si nové protišmykové vaničky do kufra.

Text:PR