Čo všetko by sme mali vedieť o riadiacich jednotkách motora?

LifeStyle Tipy a rady Zaujímavosti

Súčiastky automobilov sa po rokoch opotrebovávajú. Náhradné diely sú dostupné a autoservisy sú na každom rohu a preto dnes nie je problém akúkoľvek chybu, poruchu rýchlo opraviť.

Čo všetko by sme mali vedieť o riadiacich jednotkách motora?
Čo všetko by sme mali vedieť o riadiacich jednotkách motora? (Foto: mte.sk)

Medzi najdôležitejšie súčiastky v aute nepatrí motor, alternátor a brzdy. Patrí sem aj riadiaca jednotka, ktorá má veľmi dôležitú funkciu a bez nej by nemohol byť ani jeden automobil.

Základné informácie o riadiacej jednotke

Aj keď vodičský preukaz dnes vlastní takmer každý, máloktorý vodič vám vie rýchlo odpovedať na otázku, čo je to riadiaca jednotka. Riadiaca jednotka, ako už z názvu vyplýva, má za úlohu niečo riadiť. Naše telo je riadené hlavou a počítač zase mikroprocesorom. Riadiaca jednotka ale riadi každý motor a práve preto je veľmi dôležité jej správne fungovanie. Ak riadiaca jednotka prestala fungovať, vaše auto bude nepojazdné.

Riadiaca jednotka motora riadi sériu akčných členov spaľovacieho motora a zabezpečuje optimálny výkon motora. Jedným z najhlavnejších prvkov riadiacej jednotky motora je čip, ktorý v reálnom čase vyhodnocuje a spracováva signály z motora.

V prípade, že sa vám zdá, že riadiace jednotky nepracujú tak, ako by mali, je potrebná okamžitá diagnostika riadiacich jednotiek.

Aké funkcie vykonáva riadiaca jednotka?

Aby sme si vedeli lepšie predstaviť, čo to je zariadenie, je potrebné vedieť, aké funkcie (riadiace systémy) vykonáva radiaca jednotka. Medzi najzákladnejšie funkcie riadiacej jednotky radíme napríklad riadenie prípravy zmesi (vstrekovanie paliva), riadenie zapaľovania (pri zážihových motoroch), reguláciu vypínaním valcov, riadenie špecifických režimov motora (štart, studený motor) a množstvo ďalšieho.

V prípade, že bude potrebné, nezabúdajte na chiptuning. Jedná sa o optimalizáciu parametrov a softvéru riadiacej jednotky motora.

Text:PR