Príprava auta na zimu – čo všetko by ste mali stihnúť?

LifeStyle Tipy a rady Voľný čas Zaujímavosti

Dlhá zima nie je náročná len pre nás, ale aj pre našich štvorkolesových miláčikov. Preto by ste ich mali na toto obdobie dobre pripraviť. Spísali sme pre vás niekoľko odporúčaní, vďaka ktorým bude auto perfektne pripravené na nízke teploty, šmyknú vozovku a nepriaznivé počasie.

Príprava auta na zimu – čo všetko by ste mali stihnúť? (Foto: unsplash.com)

Ochrana laku

Práve laku by ste mali v zime venovať zvýšenú pozornosť. Keďže sa cesty posýpajú soľou, chemikáliami a inými nečistotami, tak to môže ovplyvniť aj kvalitu laku. Nechránený alebo poškodený povrch laku sa jednoduchšie poškodí a môže to spôsobiť aj závažnejšie poruchy. Na auto stačí naniesť syntetický alebo hybridný vosk, sealanty alebo keramickú ochranu laku. Pred aplikáciou akejkoľvek ochrany najprv dôsledne vyčistite exteriér auta a dekontaminujte ho.

Impregnácia pneumatík

Ďalšou namáhanou časťou auta v zime sú pneumatiky. Rýchlo strácajú svoj nový vzhľad a kvalitu – môžu časom vyblednúť, začať hrdzavieť, môžu stratiť svoju pružnosť a dokonca hrozí aj popraskanie. Na trhu je množstvo impregnačných prípravkov, ktorými môžete pneumatiky ošetrovať. Aplikovať ho môžete počas celého roka. V lete zabezpečia ochranu proti UV žiareniu, v zime sú prevenciou voči vode, chemikáliám aj silným mrazom.

Vyčistenie skiel a interiéru

Tekuté stierače sú jedným z najlepších prípravkov na sklá. Na jeseň a v zime sú klasické stierače využívané najviac – neustále nám na sklo padajú nečistoty z cesty a dôvodom bývajú aj snehové zrážky. Tekuté stierače uľahčia cestovanie. Majú hydrofóbne vlastnosti a tým sa zvyšuje pohodlnosť z jazdy. Aplikovať ich môžete na vyčistené predné, zadné aj bočné sklá.

Postarať by ste sa mali aj o interiér auta. Počas roka sa tam nazbiera množstvo nečistôt a prachu. Palubnú dosku a ostatné plastové časti vyčistíte a impregnujete na to určeným prípravkom. Rohožky umyte samostatne a povysávajte plochu pod nohami. Sklá je dobré vyčistiť aj z vnútra a na záver už len povysávajte sedačky a kufor.