Tipy pre vášho štvorkolesového miláčika

Tipy a rady

Nádherne vyzerajúce vytuningované auto s výkonom, ktorý naplní vaše očakávania, vyžaduje mnoho času a investícií. Tipy, ktoré pri starostlivosti oň iste využijete, nájdete aj v nasledovnom článku.

Tipy pre vášho štvorkolesového miláčika
Tipy pre vášho štvorkolesového miláčika (zdroj: unsplash.com)

Prídavné budíky do auta

Medzi tými, ktorí sa pohybujú vo svete tuningu, by sme asi márne hľadali niekoho, kto si do neho nenamontoval aj prídavné budíky. Prídavné budíky do interiéru upraveného auta jednoducho patria. Keďže informujú o fungovaní častí motora, sú tiež dôležitou súčasťou pri úprave výkonu vozidla — napríklad o tlaku oleja. Tieto údaje sériovo vyrábané autá neposkytujú, no po úprave je dôležité mať prehľad o ich hodnote. Pri kúpe máte na výber štýlové prídavné budíky od mnohých výrobcov. Pri výbere zvážte nasledovné parametre:

• typ budíka,
• počet budíkov v držiaku,
• značka vozidla,
• umiestnenie (na stĺpik alebo prístrojovú dosku),
• priemer budíka.

Vložky do filtrov

Úlohou filtra je zachytiť všetky nečistoty oleja alebo paliva. Zachytené nečistoty postupne filtre zanášajú a je preto potrebné ich vymeniť. Kontrolu, prípadne aj výmenu olejového, vzduchového alebo palivového filtra by mal vykonávať aj servisný technik na pravidelnej prehliadke vozidla. Ak ste dostatočne zruční a vyznáte sa v motore vášho auta, nové vložky filtrov si môžete vymeniť sami. Čistenie vzduchových filtrov sa odporúča vykonávať každých 5 000 km. Bez čistenia by mohlo prísť k zmene výkonu motora.

Na čo nezabudnúť pred zimnou sezónou

Pred tým, ako sa pustíte na zimné cesty, nezabudnite na prípravu na nastávajúcu sezónu. Základom je výmena pneumatík. Pre ich rovnomerné opotrebovanie je potrebná tiež správne nastavená geometria. Dajte si ju preto skontrolovať. Aby od posypovej soli a vysokej vlhkosti netrpela karoséria auta, môžete ju navoskovať, čím na nej vytvoríte ochrannú vrstvu. Skontrolujte tiež batériu, očistite jej kontakty a odstráňte z nich zoxidovanú vrstvu. Ak je to potrebné, batériu dobite. Nezabudnite na zmes do ostrekovačov, ktorá vydrží aj nízke teploty. Zimnú zmes nemiešajte s letnou, aby nezamrzla.

Komerčný článok